9.-10. června 2018

Zahrada prozatím není přihlášena.

Bylinková zahrádka a květnatá louka – Výzkumná základna Mikulčice-Trapíkov

pátek:
13.00–18.00
sobota:
13.00–19.00
neděle:
13.00–18.00

Dopravní spojení:
Archeologická základna se nachází v blízkosti Slovanského hradiště v Mikulčicích. Hromadnou dopravou se lze dostat jen do obce Mikulčice: autobusem, zastávka Mikulčice – Obecní úřad (odtud je to na základnu 2,5 km), nebo vlakem, zastávka Lužice (4 km).

parkoviště pro auta
vhodné pro vozíčkáře
vhodné s dětmi
WC

Plakát ve formátu A3

ikona Pozvánka 2017

lokalita:
Mikulčice, Jihomoravský kraj, Česká republika
typ objektu:
soukromá zahrada
adresa:
696 19, Mikulčice 736
kontaktní osoba:
Marie Pavková
telefon:
721 277 735
e-mail:
oficiální web:

Popis

Výzkumná základna Mikulčice-Trapíkov je moderním archeologickým výzkumným pracovištěm, jejímž zřizovatelem je Archeologický ústav Brno. V atriu základny se nachází bylinková zahrádka. V bylinkové zahrádce pěstujeme kromě současných užitkových druhů i bylinky, jež máme na lokalitě Mikulčice-Valy v podobě semen doložené z období Velké Moravy. Tato lokalita byla, v ne až tak vzdálené minulosti, vyhledávaná pro své druhově pestré nivní louky. Proto se při budování archeologické základny nezapomnělo na obnovu přilehlé louky.

Doprovodné akce

V sobotu 10. června jste srdečně zváni na komponované odpoledne propojující hudbu a archeologii Zahrada hudebních potěšení. Součástí komponovaného odpoledne bude i program pro děti (a rodiče) Zahradní archeologie s prohlídkou archeobotanické laboratoře, bylinné zahrady v atriu základny, programem na téma květomluvy a procházkou po okolí s botanikem. Program Zahradní archeologie začne v 15:00 hodin. Na něj v 17.00 hodin naváže koncert, kde vystoupí Jan Čižmář (loutna) a soubor Plaisirs de Musique. Hostem večera bude zpěvačka ze země tulipánů Laila Cathleen Neumann, která přinese příběhy květin, stromů a obecně rostlin zhudebněné předními autory anglické, německé a italské renesance a baroka. Současně bude představena nová publikace z produkce Archeologického ústavu, monografie Michaely Látkové The Archaeobotany of Mikulčice. Food Supply to the Early Medieval Stronghold. Kniha je věnována problematice zemědělské výroby v prostoru mikulčické sídelní aglomerace v 9. století a otázkám zásobování hradu potravinami rostlinného původu. Velké pozornosti se dostává „luxusním“ druhům ovoce a zeleniny, které tvoří charakteristickou součást dvorské kultury velkomoravského hradu a představují vesměs první doložený výskyt na našem území (broskve, hrušky, třešně, okurky, pěstovaná vinná réva). Archeobotanika na základě archeologicky doložených druhů přirozené vegetace rekonstruuje také rostlinná společenstva v prostoru velkomoravské aglomerace a takto se pokouší o rekonstrukci podoby tehdejší krajiny. http://mikulcice-valy.cz/hudebni-archeologie-5-zahrada-hudebnich-poteseni/ *** Kromě sobotního komponovaného odpoledne, jste také zváni na komentované prohlídky archeologické základny a její zahrádky od 13.00 – 18.00 hodin.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM