Zahrada prozatím není přihlášena.
Zámek Troja / Galerie hlavního města Prahy






otevřeno pouze v sezóně
Další informace:
Popis
Zahrada Zámku Troja byla do dnešní podoby rekonstruována v 80. letech 20. století podle návrhu architekta Otakara Kuči. Jeho koncept vychází z původní barokní zahrady, která zde byla založena koncem 17. století zahradním architektem Jiřím Seemanem. Hlavním znakem barokních zahrad je osová symetrie. V následujících stoletích se zahrada proměnila v rozvolněný park. Celý projekt zahrady je inspirován rodovým znakem Šternberků, a to osmicípou hvězdou. Osmička se pak opakuje v různých zahradních schématech. Celý zámecký areál je přístupný několika vchody. Současná hlavní brána je nad rampou v západní části parteru poblíž zámku. Původní hlavní vjezd a vchod do zahrady byl ale na jižní straně, od řeky Vltavy ke konci okrasné zahrady, v ose zámku.
Doprovodný program
Výtvarné dílny (11-19)
V rámci Víkendu otevřených zahrad budou v neděli 11. 6. v eko-ateliéru, tedy v oranžerii a zahradě zámku probíhat výtvarné dílny realizované edukačním oddělením Galerie hlavního města Prahy. Během nich bude po formální a obsahové stránce výtvarně reflektována aktuální výstava v interiéru zámku, dlouhodobá výstava Kamenné poklady z pražských zahrad a prostředí zámku i zahrady.
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet tvorbu z modelovací hmoty, prostorovou tvorbu a land art, tvorbu objektů z přírodních a textilních materiálů a realizaci experimentálních šperků. Pro nevidomé, slabozraké i vidoucí návštěvníky budou připraveny i haptické aktivity. Součástí bude i doprovodný program s názvem Zvukomalebné tržiště, který nabídne sérii zajímavých workshopů, zaměřených na zvukomalebnost, lingvistiku, zvuky, pohyb, výtvarné vyjádření a lidské smysly.
HUdební performance Sonic Garden #1 Lásko má, ty ve rtech s mystickými slovy / Morasten & Mikuláš Mrva (17 - 19)
U příležitosti Víkendu otevřených zahrad vás zveme na první ze série hudebních performancí Sonic Garden v podání Morasten a Mikuláše Mrvy. V programu zazní série zhudebněných děl české poezie, od autorů jako např. Karel Hlaváček, Růžena
Schwarzová nebo Jiří Orten. Skladby jsou napsány v souladu s blízkovýchodními tradicemi, s důrazem na melodičnost a kontemplativnost. Morasten (zpěv, íránské kamenche, perkuse) se zabývá především íránskou klasickou, byzantskou a anatolskou hudbou, a skládá pod vlivem těchto tradic písně v češtině. Zhudebněním básní zároveň navazuje na východní zvyk předávání poezie hudební formou.
Mikuláš Mrva (sazy, yayli tanbur, perkuse) je experimentální hudebník, zaměřuje se na íránskou klasickou hudbu, řecké rembetiko, a anatolskou hudbu. Od r. 2020 pořádá jamy blízkovýchodní hudby, kterého se oba hudebníci aktivně účastní.